parallax background

Gökgöz Mahalle Tarihi

Coğrafi konum; Gökgöz köyü ilçenin nufus ve seçmen sayısı bakımında en büyük köyüdür. E-25 karayolunun kuzeyinde ovanınbaşında kurulan köyün ilk yerleşim merkezi biraz içeride kalmaktadır Ancak Son yıllardaki yapılaşma E-25 karayolunun üzerine kadar iner. Samanlı dağlarına yaslanan köyün üst sınırları Sakarya nehrinin kenarına kadar uzanmaktadır Pamukova’ya Olan uzaklığı ise 5 kilometredir. Köyün Doğusunda Teşvikiye köyü güneyide cihadiye ve Sakarya kuzeyinde şahmelek köyü köyü batısında Turgutlu ile komşudur köy 1999 depreminden sonra kentten köylerine dönenlerin de etkisiyle 400 haneye ulaşır.

Tarihi (Köy ismini şurdan alır);
Hayatin idamesi icin su olmazsa olmazdir. Rivayetlere göre, Maveraunnehir/Horasan'dan Anadolu'ya goc eden Turkmenler, bu koye yerlesirler. Gökbey isimli kişi Simdiki Yukari Camiin oldugu muhitte 4 gözü/ kaynagi olan su varmis. Gökbey ‘de burayı çeşme haline getirtmiş bu yuzden buraya yerlesmisler ve onceleri DORTGOZ GOKGOZ e dönüşmüş. . Kimilerine göre ise köy için önemli tarihi eserlerinden ikinci olan ve buğün hiçbir kalıntısı kalmayan köye adını verildiği söylenen dörtgözlü Çesme den adını alır zamanla bu isim değişerek ‘’Gökgöz’’ Olur Yukari Cami haziresinde 1990lara kadar varolan mezartaslarindan anladigimiz kadariyla 1490larda koyde iyi bir nufus ile hayat var.Bu donemde Osmanli Ordusu Safevilerle savasa giderken, Sakarya Nehrini gecmek icin Geyve Koprusu yapilir ve artan malzemelerle Gökgöz Koyu Eski Camisi ( yukari Mahalle Camisi ) insa ettirilir. Cesitli kaynaklara gore köy 3 mahalleden olusmaktadir.1500 lerin basinda Erzincan bolgesinden kitlik kuraklik nedeniyle göç eden Ermeniler, bugun Kurtbelen denilen bolgeye yerlesmisler.Kucuk Mahalle denilen bolgede ise Rumlar yaşarmış. Ermeniler ipek fabrikalari acmislar Turkler ise ipekbocekciligi yetistiriciligi ve ziraat ile ugrasmislar.
Osmanli Doneminde Timar sisteminin uygulandigini mevki adlarindan birinin BEYLIKYERLERI (Timarbeyi) olmasindan anliyoruz.Ticaret hayatinin yogun olmasi nedeniyle Osmanli kaynaklarinda köyün kayitlari KOCAELI SANCAGIGEYVE KAZASIKURTBELEN KARIYESI olarak takip edebilmekteyiz. Tarim bolgesi Sakarya Nehrine kadar uzak oldugundan, zamandan kazanmak amaciyla hem de nufus arttigindan zamanla köy merkezi bugun okul kahve ve merkez camiin oldugu ortamahalleye kaydigini artik kullanilmayan Orta Mezarliktan anlamaktayiz.1890 lardan itibaren Ermeni komsularin ayrilikci hareketleri koyde huzursuzluğu artirmis.1913te huzuru saglamak amaciyla hem Ermenilerin kilusesi tamir ettirilmis hem de Ermenilere okul yaptirtilmis. Arsiv çalışmalarına göre en eski kayıtlar 1490’lı yıllara dayanır. İl Bayezid’in Anadolu seferi sırasında yapılan alifuatpaşa köprüsü’ndenartan malzemelerle köyüm yukarı mahalle camii yaptırılır. Köyün tarihi yerleri köyün altında bulunan yapım tarihi belli olmayan demir yolları yapılırken yıkılan ve hala kalıntılar mevcut olan kale ile etrafında da zirai donatım kurumu sahası içinde kalan Müslümanlara ait olduğu bilinen mezarlıktır.Yüksek tepede bulunan höyük ise tarihi eser kaçakçıları tarafından talan edilir. Yukarı mahalle Camii Bahçesinde Bulunan binanın altındaki Avlu pınar çeşmesi ve çanaklı tepesinde bulunan eski yıllarda köyün içme suyu deposu olarak kullanılan küp tipi sarançtır. Köyün ilk yerleşim yerine günümüzde ‘’Kurtbelen’’ denilmektedir. İki yüzyıl öncesi yeni yerleşim yerine geçilir eski yerleşim kurtbelen’de 80 yıl önceye kadar faal olan ipek fabrikasının kalıntıları ve bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Ancak Define arayıcıları tarafından talan edilenebilinir yer viran durumundadır kimilerine göre köy dört adını dört yerden fışkırıp akan su kaynağından alır kurtuluş savaşına kadar iki mahalle yer alır birincisi Manavların Oturduğu Yukarı Mahalle ve İkincisi Rumların oturduğu Küçük Mahalle dir. Ancak Savaştan sonra Rumlar mübadele ile yunanistan’a gönderilir Yunanistan’dan Anadolu’ya getirilen Türkler de küçük mahalleye yerleştirilir bu yüzden küçük mahalleye’’ muhacir/macur mahallesi de denir köyde ‘’tafracı’’ ‘’Canazlar’’ ‘’Eyrek’’ ‘’Aykırıyol’’ ‘’Çaylar’’ Ait tarihi evler bulunur. Köy Eğitim yönünden diğer köylerden daha sanslıdır. Çünkü 1912 yılında imece ile köye bölge okulu yapılarak civar köylerin de bu okuldan yararlanması sağlanır. Okula bir ara ‘’ Mehmet Faik Yüksel İlkokulu’’ denir ancak bu isim daha sonra unutulur. Ancak Bü güzel mimariye sahip ilkokul 1976 yılında elektrik kontağından çıkan bir yangınla yok olur. Yerine büğünkü köy okulu yapılır. Köyün okuma oranı oldukça yüksektir.
Yine musluman halk icin de, simdiki ilkokulun oldugu yerde 1913te ilkokul yapilmis. 1914te seferberlik ilan edildiginde ermenilerin rahat durmamasi nedeniyle tehcir uygulanmis . Koyden bir cok genc ise cihan harbine katilmis.Kurtulus Savasi zamaninda da bir cok genc once Kuvvayi milliyeye katilarak daha sonra da duzenli orduya asker olarak ulke kurtulusuna katki sunmuslar. Kara Fatma namli Fatma Seher Hanimin mufrezeleri dusman baskinlarina giderken köyde konaklayip iaşe temin etmis.Yeni Cumhuriyetin kurulmasiyla, Yunan Isgalinde taskinlik yapan Küçük Mahalledeki Rumlar ise Yunanistan'a gonderilmistir.93 Harbinde (1877-78) Balkanlarin elimizden cikmaya baslamasiyla beraber, ermeni ve rumlafdan bosalan mahallelere Balkan Gocmeni Turkler yerlestirilmistir.Ulasimin ve haberlesmenin kolay olmasi, topraklarin verimliligi vb nedenle köy her zaman göç almis ve almaya devam etmektedir.

Köyün Ekonomisi ;
Bir dönem soğan, Pamukova kavunu , patates ve marul üretimi yapılır ise de;sulamalı yarıma geçildiğinden beri artık karnabahar,kabak,şeftali,ayva,üzüm,üretimi önem kazanır. Kısaca köyün geçim kaynağı genellikle tarıma dayalıdır. Çok verimli bereketli ve geniş topraklara sahip olan köyde, başta sebze , meyve, ve bağcılık olmak üzere her türlü tahıl ve soğan yetiştirilmektedir. Modern tarım araç ve gereçlerinin kullanıldığın son tarım tekniklerinin uyguladığı köyün ekonomik durumu iyidir. Verimli arazilerde 1980’li yıllarda yapılan sulama kanallarıyla sebzecilik ve meyvecilik gelişir.Eskiden her evin avlusunda şaraphane ve fırın yer alırken günümüzde artık bunlar ortadan kalkar. Buğday ve üzüm üretimi önemli bir gelir oluşturur. 1980’lere kadar pancar ve tütün üretimi yoğundur.

Köyün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır:
Danaçukuru,Mersintepesi, Hatçadağı, Düzmeşe, Şahmelekyolları, kale mezarlıküstleri, imanyerleri, Meşelikler, Çanaklık , Değirmendereler, Göçuluk , Kızıncayerler, Karakovalar, Akkuşlar, İnbaşları Çayıraltları, Çayırüstleri, Yücek, Beylikyerleri, Hayranlar, Mukmullar, Köybaşı, Pirinçlikler,Soğanlıklar, Erenler, Dedeçamı, Soguksu, Karaağaçyakası, Naldöken, Beylikyerleri, DanaÇukuru, ve Çamcalar gibi yerlerdir.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

1163

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

GökgözMahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Gökgöz Mahalle Muhtarı

Yavuz CANBAZ

Sakarya Pamukova

0542 514 26 51


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]