EKONOMİ

Pamukova Belediyesi
Ekonomik kaynakları ve yaşamı

Ekonomi

Pamukova, ikliminin ılıman yapısı sayesinde oldukça verimli topraklara sahiptir.İlçe halkının yüzünü güldüren bu verimlilik ürün çeşidine de yansımıştır.İlçenin temel geçim kaynağı tarıma dayanmaktadır.Üzüm, şeker pancarı, ayva, şeftali, ve sebze yetiştirilir. İstanbul gibi büyük bir pazara yakın olan ilçede sebze üreticiliği hayli cazip bir iş koludur.


Mekece,Bacı ve Teşfikiye Köylerinde ise 3 adet zeytinyağı fabrikası faaliyetine devam etmektedir.Ülker grubu ilçemiz Gökgöz Köyü sınırları içerisinde 1997 yılında kurulan Ak Gıda San. Tic. A.Ş ye ait 1500 ton/gün süt işleme kapasiteli süt ürünleri fabrikası Bu fabrika 1.350 kişi personel istihdam olmuştur . Yine Aktül peçete fabrikası bu sayıya yakın bir iş gücü ile iyi bir istihdam faaliyeti göstermektedir..
İlçemize en yakın Mahallelerinden biri olan Karapınar Mahallesinde yine Detay Trafik yol yön tabelları üretimine tekrardan 30 kişi istihdam ile faaliyete geçen fabrikalardandır.
ilçe merkezinde yine BETRA A.Ş beton traves fabrikası yine 100 kişi civarında işçi çalıştırmakta .
İlçemiz Merkezi ile paşalar Mekece ve Şehvarmaz Köylerinde toplam 1.050 ton kapasiteli olmak üzere 4 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır.İki tanesi faal olarak çalışmaktadır. Bu depolarda ayva, üzüm,elma,armut depolanmaktadır.

TARLA BİTKİLERİ

Pamukova’da üretilen tahıl türlerine buğday,arpa,yulaf,mısır,nohut,kuru fasulye, mercimek,ayçiçeği, fiğ,şeker pancarı,soğan,patates, den oluşturmaktadır.
Bunlar arasında mısır,şeker pancarı, ve patates oldukça yüksek verim verirken en geniş ekim alanı ise buğdaya aittir.

SEBZECİLİK

İlçede ikinci ürün olarak tercih edilenler ise yüksek getirisi olan karnabahar sakız kabağı , brokoli ve marul gibi kısa gün bitkileridir. Önemli ürünlerden olan domates ise artık seralarda yetiştirilmnektedir.Son yıllarda yükselen maliyetler ve azalan karlar nedeni ile farklı arayışlar içine giren çifçiler meyveciliğe bağcılığa ve dış mekan süs bitkiciliğe yöneldiğinden sebze üretim alanlarında önemli düşüş yaşanmıştır. .

MEYVECİLİK

Pamukova’da bağ zeytin,çilek, fındık, ayva ,şeftali, elma,armut, kiraz, incir,erik, vişne, badem ,ceviz ve nar yetiştirilmektedir.En yüksek ekim alanı bağcılığa ayva,ve şeftali ayrılırken en yüksek verim ise yine aynı ürünlerde göze çarpmaktadır. .

SÜS BİTKİCİLİĞİ

Son zamanlarda İlçemiz Mahallelerinde ilk olarak Özbek Mahallesinde başlayarak Çardak,Fevziye ,Eğriçay Mahallelerinde ve Pamukova Ovasındaki diğer Mahallelerde Bahçelerde dış peysaj için tercih edilen yaklaşık 350’ye yakın bitki görülmekte ilk yıllar iyi bir işçilik ile yapılan süs bitkiciliği Fidan ların 3 yıl sonra Satışa çıktığından Üreticilerin Yüzünü güldüren ekonomik kazanç kapısı haline gelmiştir.Aynı zamanda Pamukova ve Mahallelerinde bulunan Seralarda çiçek ve gül yetiştiriciliğide günümüzde revaçtadır genellikle iç piyasaya olduğu gibi yurtdışına ihrac edilmekte buda ilçemize katma değer katan sektörlerden biri olduğunu gösteriyor. .

HAYVANCILIK

Pamukova’da hayvancılık tarım kadar çok gelişmemiştir.10 Adet tavuk işletmesi ve 24 adet kümes faal durumdadır.Bu işletmelerin devre başına Broiler yetiştiriciliği olarak kapasiteleri 543,500 adet Broiler yetiştirilmektedir.Buna göre devreden yılda 2.174.000 adet Broiler yetiştirilmektedir. Merkez ve köylerdeki aile işletmelerinde ise 5.338 adet kanatlı hayvan bulunmaktadır.Kanatlılar dışında 3120 büyükbaş 4071 koyun,573 keçi 24 adet tk tırnaklı hayvan vardır. .