parallax background

Turgutlu Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
Turgutlu köyü Pamukova'nın 3 km doğusunda İstanbul-Eskişehir asfaltının iki tarafında bir küçük tepe üzerinde kurulur. Kuzey doğusunda Gökgöz, kuzeyinde Şahmelek batısında Pamukova , güney batısında Cihadiye köyleri ile komşudur. Köy hafif bir sırt üzerinde kurulu oldğundan her mevsim bol rüzgar alır.

Tarihi (Köy ismini şurdan alır);
Pamukova Turgutlu Köyünün Adını Aldığı Turgut Mete Bir Dahi mi ? Osmanlı devletinin kurulması ve hudutları ve Akhisar ve dolaylarına fethiyle başlayan süreçte kurulur.bu günkü Turgutlu köyü sınırlarının içinde bulunan topraklara Manavlar yerleşir. Köy önceleri bataklık ovada , sivrisinek ve sıtma salgını olması sebebiyle ''Yaka'' kısmı Küllük Tepe ile küçük köy arasında kurulur. Köyde ve çevresinde tarihi mezarlar, böceklik denilen eski bina kalıntıları kale ve kamer köprüden daha önceleri Bizanslıların/Romalıların burada yaşadığı anlaşılmaktadır. Çevredeki Hanaltları, Nalbantyerleri, Hamamönü ve Cumayolu gibi isimler köyün eski yerinin doğruluğunu ispatlamaktadır.

Pamukova Turgutlu köyünün adını aldığı Turgut Mete hakkında köy muhtrlığı bir çalışma yapmış eskiye gidelim biraz Turgut METE bir dahi mi? (17 Ağustos 2014) Pamukova Turgutlu köylüleri köyün tarihini araştırmaya başladılar. Köyün kurucusu olduğu söylenen Turgut Mete’nin o günkü ihtiyar heyeti ile birlikte siyah beyaz fotoğraflarını bulup köy kahvesinde baş köşeye koydular. 1965 yılında köye ilk elektrik getiren ve gazlı taraktörü ile İngiltere ye kadar giden köy kurucusu Turgut Mete’nin bir dahi olduğu söyleniyor.
1938 yılında Turgutlu köyü muhtarı da olan Turgut Mete’nin 5 kişilik ihtiyar heyetinde bir kadın üye var. Cemile Yüksel adlı bayanın o tarihlerde ihtiyar heyetinde görev almasını ise köylülerin kadına büyük önem verdiğini gösteriyor.

1938 yılında köy muhtarlığı yaptığını söyledikleri Turgut Mete den dolayı köyün adının Turgutlu köyü olduğu söyleniyor.
Turgut Mete ise köyde ilginç bir kişi olarak anlatılıyor. Şimdi köy muhtarı olan Mehmet Tuncer o günkü heyette kendi dedesi olan Mehmet Tuncer inde ihtiyar heyetinde olduğunu söylüyor. Tuncer Turgut Mete ile ilgili anıları şöyle anlatıyor.
“1938 yılında köyümüz muhtarı olan Turgut Mete çok dahi bir adammış. O tarihlerde daha Pamukova da elektrik yokken köyde kurduğu 20 ampullük bir suyla çalışan santralle köye elektrik vermiş. Bu santral hala Taraklı da tarihi bir eser olarak bulunmaktadır” dedi.
Turgut Mete ile ilgili en ilginç hikaye ise. 1960 yıllarında hasta olan oğlunu İngiltere ye gazlı ferguson traktörle tedavi etmek için götürmesi oluyor. O olayıda Muhtar Tuncer şöyle anlatıyor. “O tarihlerde Turgut Mete de gazla çalışan bir fergüson traktör varmış. Hasta olan oğlunu tedavi ettirmek için Türkiye’den İngiltere’ye traktörü ile götürmüş. İngiltere ye kaç günde gittiğini bilmiyoruz. Ancak oraya vardığında traktörün tekerleri tamamen eskimiş ve İngilizler traktöre parasız yeni tekerler vermişler. Oğlunu iyileştirmek için gittiği İngiltere’den döndükten sonra oğlu vefat etmiş. Başkada kimsesi olmadığı için köyde şu an Turgut Mete sülalesinden kimse yok. Sadece köyün adı var” dedi.
Muhtar köyün geçmişini araştırdıklarını ve eskiye ait araştırmalar yaptıklarını söylerken yine Turgut Mete ile ilgili çok ilginç bir anıyı daha anlatmadan edemedi. Turgut Mete’nin çok iyi bir havyan sever olduğunu öğrendiklerini söyledi. Özellikle köpekleri çok sevdiğini söyleyen Muhtar.
“Turgut Mete köpekleri çok sevdiği için bir gün sokak köpeklerini toplamış onları Antalya ya gezmeye götürmüş. Antalya gezisinden sonra da vefat ettiğini öğrendik” dedi.
(15.11.2015)——– 19 Haziran 1962 tarihli Milliyet gazetesi arşivlerinde mevcut bilgiler vardır. www.kaynakgeyvemedya.com

Köyün Ekonomisi ;
E-25 karayolu üzerinde kurulan köy yerleşim yerinde halkının geçim kaynağı genellikle tarımdır ve azda olsa hayvancılıktır. Arazilerinin düz yerlerde olan bir kısmı sullanabilmektedir.Geçim kaynağı olan tarım ürünleri arasında ilk sıraya alır. Sırası ile kabak kereviz, turp ve şalgam ,domates, biber ,patlıcan karnabahar her türlü meyvecilik de son zamanlarda yüsek kapasitelide olmasa revaçtadır bir çok mahallede tarlada bir sezon ürün alınırken Turgutluda aynı tarladan sendede 2 hatta üç ürün hasatı yapılabilir bu ürünler ve çeşitli tahıl ürünleri köy ekonimisine katkıda bulunur.

yün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır
Ayvalık,Çalılık, Musallimler, Kızılcayerler , Karakovalar, Kireçlikler, Hacımezarlıklar , Kahvearkası , Hanaltı, Karagölet , Değirmenaltı , Nalbantyerleri , Karabayıt ve Damlar gibi yerlerdir.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

749

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Turgutlu Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Turgutlu Mahalle Muhtarı

Tuncer KİRACIOĞLU

Sakarya Pamukova

0 535 730 24 95


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı