parallax background

Teşvikiye Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
İstanbul-Eskişehir E-25 karayolu üzerinde Samanı dağları eteklerinde kurulanköy ilçeye 5 km uzaklıktadır. Köyün doğusunda Bayrakçaşehir köyü , batısında Gökgöz köyü, kuzeyinde Samanlı dağları , güneyinde Sakarya nehri ve Geyve ilçesi ile komşudur.

Tarihi (Köy ismini şurdan alır);
Köy ve civarı Geyve ilçesi ile birlikte 1314 yılında Osmanlı tarafından bizanslılardan alınır. Söylenceye göre köyün ilk kurucusu Manav kökenli Abdi Bey'dir. Misafirperverliği ile tanınan Abdi Ney'in (Abdiller bSülalesinin) evine misafir olarak gelip gidenin çok olmasından dolayı buraya ''Uğrak'' yer denilir. Sonraları ''Uğrak'' değiştirilerek ''Urara'' olur ve köyün adı da ''Urara'' köyü olarak söylene gelir. Urara adının türkçe gramere uygun gelmemesi nedeniyle köyün adı değiştirilerek ''Teşfikiye'' adı verilir.

Eskiden bataklık olan ova yerine Samanlı dağları eteklerinde kurulan köy 1950'li yıllarda ''Sıtma'' savaş mücadelesinde '' ovadaki bataklıkların kurutulmasından sonra ; 1972 yılında yavaş yavaş E-25 karayolu kenarına inmeye başlar ve günümüzdeki yerleşim yerleri olan ''Urara'' köyünde yaşayan aileler alır.

Köyün Ekonomisi ;
E-25 karayolu üzerinde kurulan yeni yerleşim yerinde halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arazilerinin düz yerlerde olan bir kısmı sullanabilmektedir.Geçim kaynağı olan tarım ürünleri arasında ilk sıraya üzüm alır. Sırası ile soğan, zeytin, domates, biber , meyvecilik ve çeşitli tahıl ürünleri köy ekonimisine katkıda bulununur.

Köyün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır;
Erenler tepesi , Taştepe ile Torbalıdere ve Karanlıkdere gibi yerler ile Karşıbağlar Köyüboğazı, Bozyerler,Harmanlar, Telgraflar, Çalılık,Demiryolaltı, Sorgunlar, Bataklık , Otludoruk, Erenler gibi mevkiler vardır.

Köyün başlıca sülaleleri şunlardır;
Köyün başlıca sülaleleri; Çakıcılar, Kel Yakuplar, Hasibeler, Halıcılar, Abdiller, Hacıfahriler, Veyselçavuşlar, Muhacılar, Boncuklar, Sarıibramlar, Trabzonlular, Muşlular, Münürler, Karadayılar, Sbdüllatifler, Karaibramlar ve erzurumlular'dır.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

453

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Teşvikiye Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Teşvikiye Mahalle Muhtarı

Zühtü ÖZ

Sakarya Pamukova

0532 735 16 33


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]

WhatsApp Whatsapp Hattı