parallax background

Paşalar Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
Köy dağların ovaya bakan yakası en son paşalar kalesinin Güney eteklerinde,hafif yokuş üzeri meyilli arazide yer alır, yazları sıcak kışları ılıman iklim köyün üzerindeki en yüksek moraldir. E-25 karayoluna 3 km uzaklıkta , tarihi Paşalar Kalesi’nin güney eteğinde kurulan köyün kuzeyinde ‘’Kadıköy’’ batısında ‘’ Pınarlı’’ güneyinde ‘’Oruçlu’’ güneydoğusunda ‘’Karapınar’’ köyleri yer almaktadır. Köyün bir yanında da ‘’Paşa Deresi’’(Paşalar Deresi) akar ve dere Eskiyayla köy’nün güneyinden doğar. Paşalar köy’ünden adını alır. Paşa Deresi Ağaçlar , Kadıköy , Paşalar ve Karapınar köylerinden gelen birkaç kolla beslenir. Pamukova’nın batısından geçerek Ana Hendek’e dökülür. Köy iklimsel olarak yazları sıcak kışları soğuk geçer.

Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey , oğlu ‘’Orhan Bey ‘’ ile komutanları ‘’Akçakoca’’ ve ‘’Konuralp’’ Karaceyş Kalesini fethetmeleri için gönderilir. Bizanslılar ait Beğçe Tinse tekfurları ve Karaceyş Kalesi fethedildikte sonra Söğütlü ve Karacadağ çevresinden gelen Manavlar (Türkmenler) önce Altıntaşa yerleşirler. Daha sonra da Karaceyş (Paşalar) Kalesinin eteklerine yerleşmeleri ile kurulan Paşalar köyü ilçeye bağlı en eski köylerden biri olur. Köy iki mahalleden oluşmaktadır. Bunlar ‘’Merkez’’ ve ‘’Üçevler’’ mahalleleridir .

Köyün merkez mahallesindeki önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır:
Özyerler , Sarıkayalar , Sondul Çamlığı , Karandere , Karadere , Karameşe , Yalabek , Sapdere , Paşa deresi , Akyokuş , Bağlarsokağı , Küçükinler , Kale Arkası , Akbaba Kayaları , Hamam deresi , Dermendoruğu , Taşkesimi Gedik , Hasırüstü’ dür.

Köyün üçevler mahallesindeki önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır;
Buruncuk , Taşkesimi , Altıntaş , Kasabayanı , Kasabamezarlığı , Altıntaşmezarlığı , Ormanbaşı , Gocaova , Atçayırı , Pehlivan kuyuları ve Köyyanları’dır. Köyün ilk yerlileri olan Manavlar E-25 karayolunun üzerinde Pamukova’ya 4/5 kilometre uzaklıkta Üçevler Mahallesi’nde yaşamaktadırlar. Mahallenin doğusunda ‘’Karapınar Köyü’’ kuzeyinde ‘’Paşalar Köyü’’ batısında ‘’Oruçlu’’ güneyinde ‘’Özbek Köyü’’ ve ‘’Fevziye Köyü’’ yer almaktadır.

Manavlar 27 Nisan 1960 tarihinden başlayarak , köyün tarım alanlarına uzak oluşu ve ulaşımın güç olması nedeniyle aşağıdaki düzlüklere (bugünkü Paşala köyü ‘’Üçevler mahallesi taşınarak Paşalar köyü merkez mahallesini tamamen terk ederler. Üçevler köyüne ilk yerleşen İsmet Erol olur. Köyün merkezinden ve Karaca Ahmet Sultan Türbesi’nin oradan ayrılmak gibi zor bir kararı veren İsmet Erol ‘köylüler böyle bir şey yaptığım için iki yakamın bir araya gelmeyeceğini söyleyince Ahmet Dede’ye (Karaca Ahmet Sultana) gittim ; ‘’senin bize ne ihtiyacın var . Biz rızkımızın rızkı için gidiyoruz ve dua ederek helallik istiyerek’’ diyerek oradan ayrılır. Onun ardından ilk olarak Ali Rıza Gür’e benim çocuklar aşağıda yol boyunda hiç arkadaşları yok sizde inin hem tarım iyi burada diyerek ikna eder ve ardından Mehmet Mercan’da Pamukova Bilecik yolu üzerindeki şimdiki yaşadıkları yere yerleşmeleri ile üç evden oluşan bu yere ‘’Üçevler’’ adı verilir. İsmet Erol aynı zamanda çok başarısını yaptığı işlerde olduğu gibi tarımda Pamukova ovasında meyvacılığı getiren bu ovada meyvacılıkta oluyormuş dedirten akıllı,çalışkan,cesaretli kişi olarak kendinden uzun yıllar bahsettirmeyi başarmıştır. Paşalar köyünden üç hanenin Eskişehir asfaltı üzerine yerleşmesiyle mahalle büyümeye başlayan mahalleye göç 1975 yılına kadar sürer . Paşalar köyüne bağlı olan Üçevler mahallesi halk arasında ve hatta köy kahvesine asılan tabelada idari olmasada Üçevler köyü olarak adlandırılmaktadır. Üçevler mahallesinde yaklaşık 40 hane yaşamaktadır. Burada yaşayan

Köyün üçevler mahallesi başlıca sülaleleri şunlardır;<br /> İmamlar , Pehlivanlar , Macurlar , Osmanlar , Hacıömerler , Sandıkçılar , Ataklar , Gocaüsenler , Nuriler , Hacıeyüpler , Mercanlar ve Hürriyetçiler dir .

Köyün merkez mah.karadenizli sülalelerinin başlıcaları şunlardır;
Şükrünün Mustafalar , Şevketin Mustafalar , Çevikler , Eryiğitler , Özkanlar , Çamlar dır .

Köyün ilk yerlerinin yerine İzmit Sultaniye Köyü’nde gelen Karadeniz kökenli aileler köyün Merkez mahalle’sine (eski tarihi alanına) yerleşirler. 1965 yılında Rasim Kocaman merkez mahallesine yerleşen ilk Karadenizli olur . Merkez mahallesi’nde 23 hane yaşamaktadır. Tek öğretmenle öğretim yapıldığı ilkokulu olan sağlık ocağı ve ebesi olmayan bir köydür. Ekonomik açıdan Merkez mahallesinde yaşayanlar geçimini çifçilik ve bağcılıktan sağlar. Başlıca geçim kaynağı olan tarım ürünleri şunlardır ; Buğday , Hayvan için arpa , mısır ve burçaktır. Değer kazanan ürünleri ise Ayçiçeği , Bostan , Pancar ve çok önem verdikleri Üzümdür. Ana yola 3 km uzaklıkta olan Merkez mahallesinde yaşayan Karadenizliler ürettiği tüm ürünlerin satışını anayol üzerinde işleyen taşıtlara yaparlar. Mahallede her ailenin yerli cins inekleri bulunmaktadır. Süt satımı olmadığı için yağ yoğurt fazlası pazarda satılmaktadır.Üçevler mahallesinde yaşayanlar ise geçimini tarım ve tarım ürünlerinden sağlarlar. Bu mahallede yaşayanlar en çok önem verdikleri en çok gelir getiren ürünler ; Üzüm , Şeftali , ve soğan dır. Üçevler mahallesi çevrenin ilk üzüm yetiştiren ve modern tarıma en iyi uygulayan yerleşimdir. Üzüm’ün her çeşidi yetiştirilem mahallede pancar , buğday , arpa , mısır , ayçiçeği ve bostan ek gelir sağlayan ürünlerdir.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

322

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Paşalar Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Paşalar Mahalle Muhtarı

Metin ATAK

Sakarya Pamukova

0532 676 74 72


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı