parallax background

Oruçlu Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
Pamukova ovasında Ovaya bakan yaka köylerdendir. Hafif meyilli bir arazide Sarıkaya Tepesinin eteğinde kuruludur. Bitki örtüsü genellikle maki topluluğu hakimdir. Oruçlu köyü ilçeye bağlı yakın köylerden biridir. E-25 karayolunun 500 metre kuzeyinde kurulan köyün rakımı ise 50 metre civarında dır. Köyün doğusunda Karapınar köyü , batısında Hayrettin köyü, kuzeyinde Paşalar köyü , güneyinde Fevziye köyü ile komşudur. Yaka köyü olmanın avantajı ile kışları diğer ova köylerine göre ılıman yazları sıcaktır.

Tarihi (Köy ismini şurdan alır);
Köyün eski bir köyün kalıntıları üzerine ikinci kez Manavlar tarafından kurulduğu söylenir. Rivayetlere göre Altıntaş’taki Akhisar tekfurluğunun fethedildiği yıllarda ; Hayrettin köyünün kurucusu Hayrettin Paşa bir çobanı hayvanlarına bakması için ailesiyle birlikte buraya yerleştirir. ‘’Oruç ‘’ adlı bu çobanda köyün batısındaki çukurluğa bir kulube yaptılar . Çobanın evinin yanına/çevresine zamanla yeni yerleşenler olur. Yerleşimlerin artmasıyla bugünkü ‘’Oroçlu köyü ‘’ kurulur. Önceleri Oruç köyü olan köyün adı 1874 yılında Sultan Abdulaziz döneminde hazırlanan köy nizamnamelerine ‘’Oruçlu’’ olarak kayıt edilir.

Köyün Ekonomisi ;
Köy halkının Meyvecilik fazla olmakla beraber sebzecilik’te köyün yetiştirdiği ürünlerin başında gelir yetişen ürünlerin başında ayva , şeftali, elma , zeytin, ve üzüm gelir. Sebze olarak soğan, kavun , biber ve domates önemli yer tutar Hayvancılık ise yok denecek kadar azdır. Köy halkı kendi ihtiyaçları için hindi ve kümes hayvanı bakar . Her hanede tarım aletleri moderndir hane başına biri bahçe tipi olmak üzre iki Traktör düşer . Köyün ekonomik durumu iyi olması nedeniyle dışarıda çalışan azdır . Köyün şu anda altyapı sorunu yoktur. Ancak köy halkı son yıllarda yeni evlerini asfalt kenarına taşımaktadır. Köyün 1991 yılında yenilenen ilkokulu bir camisi vardır. Köy halkının bir çoğunun ilçeyle bağlantısı vardır Esnaf veya mülk sahibidirler. Maddi durumları iyi sosyal bir birlikteliği olan köylerimizdendir.

Köyün başlıca sülaleleri şunlardır:
Pehlivanlar, Peynirciler , Karabacaklar, Kocamemedler , Aşlaköylüler, Boşnaklar , Bölükler , ve eksiklerden Günümüze isimleri kaybolmuş Davutoğulları ve Kerimoğulları vardır.

Köyün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır;
Yaka, Harman, Gosgos, Çobansuyu, Karaçalılık , Kumluk , Meşelik , Receptepe , Köyaltı, Değirmendoruğu , Topraklık, Gedik, Ketenciler , Halilbey , Mezarlıküstü , Alibeyyerleri , Arküstü ‘dür .

6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

162

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Oruçlu Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Oruçlu Mahalle Muhtarı

Şeref PARLAR

Sakarya Pamukova

0542 562 32 77


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı