parallax background

Mekece Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
Mekece köyü Paşalar boğazı adıyla bilinen; Cambaz kayaların 3km kuzeydoğusunda, ilçenin demiryolu ile ana asfalt yolun bitimini sınırlayan son köyüdür. Doğusunda Eğriçay köyü, batısında Ahiler köyü, kuzeyinde Şeyhvarmaz köyü en yakın komşu köyleridir. Köyün hemen güneydoğusunda Sakarya nehri akmaktadır. Batısında Ahiler köyünden akarak gelen Papaz deresi köy arazisini sulamaktadır.

Köy ve çevresi meyve ağaçlarıyla tabii bitki örtüsü ile kaplıdır. Köy doğu rüzgarlarını tamamen sinesine çeker. Çevrenin diğer köylerinde yağmurun yağacağı bu köyün üzerinde bulutlar görüldüğünde “tamam yağmur var” diye ifade edilir. Paşalar boğazına doğru uzayan kıraç dağ eteği köy muhtarlığınca parsellenip, Kemaliye, Akçakaya ve diğer köylerden gelen ailelere satılmış ve böylece köy 60 hane iken, kısa zaman içinde 250 hane olmuştur. Köyün tam ortasından Ankara-İstanbul demiryolu ile, İstanbul-Eskişehir, Adapazarı-Bursa karayolu geçmektedir. Ana asfaltın Bursa yolu bitişimi köyün tam merkezinden geçer. Köyün başlıca mekileri Eşşekmeydanı, Dereköyler, Kelemlikler, Değirmendere, Kaleler, Sıracevizler, Sakaraboyları, Erenlerüstü, Soğanlıklar, Harmanlarmahallesi, İstasyon, Karakaya, Cambazkaya ve Karaağaçlıklar dır.

Tarihi (Köy ismini şurdan alır);
Köyün tarihi geçmişi kesin olarak belli değildir. Mekece halkının Emevi ordularındaki Mekkeliler’den mi, yoksa Osman beyin Söğüt yaylasından getirdiği Türkmenlerden mi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Halk arasında anlatılan ve yaşlı kuşaklardan aktarılan bilgilere göre iki rivayet vardır:Birinci rivayet göre; Emevi devleti, dört halife devrinden sonra kurulan ilk devlettir. Emeviler’in Bizans’ın başkenti olan İstanbul’u fethetmek için 705 ile 750 yılları arasında sefer yaptıkları bilinmektedir. Emevi tarihine göre Beğce (Mekece) ’ye obalar halinde gelen ordular, Paşalar boğazını (Cambazkaya vadisi) geçtikten sonra, Beğce’de bulunan tekfurluğu kolayca fethetmişlerdir.
Beğce’yi fetheden Emevi orduları Rinsel (Tirse, Kemaliye) tekfurluğunu fethederek Tekfurluğun, Akçakaya köyündeki bazı binaları da talan ederek geriye dönmüşlerdir. Beğce ve Rinsel de yaşayan Bizanslılar Müslüman olduktan sonra, birkaç yıl Mekece’ de ordularını dinlendiren Emevi kumandanları İstanbul üzerine yürümüşlerdir. İkinci rivayete göre; Osmanlı devletinin kurucusu, Osman beyin çevrede fethettiği ilk tekfurluk (Beğce) Mekece’dir (1324) . Beğce’yi fethettiği yıllarda halkın Müslüman olduğuna inanarak ve itimat ederek, Beğce’nin beyini serbest bırakmış ve Akhisar üzerine yürümüştür. Fakat beyin Rinsel tekfuru ile anlaşarak Osmanlı ordularına saldırışı, Osman beyi şaşırtmıştır. Şeyhvarmaz köyü altında Osman bey ile savaşmışlardır. Savaşı Kaybeden tekfur ve Mekece beyi Karaceyş Hisarına (Paşalar kalesi) kaçarak saklanmışlardır. Halkın çoğunluğu Müslüman olan Mekece köyü bu olaydan sonra tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.Kurtuluş savaşı yıllarında Mustafa Kemal (Atatürk) e ve Türk ordularına yardımı esirgemeyen Halil İbrahim Ağanın yaşadığı köy olması çevreyi savunan Türk ordularının karargahının burada kurulu olması, Mekece’nin önemini bir kat daha arttırmaktadır.
Köyün Ekonomisi ;
Düz sulanabilir arazilere sahip olan köy de başta meyvecilik ayva ,şeftali ,erik ,elma ,üzüm olmak üzere domates ve biber köy ekonmisine büyük katkı sağlar. Mekece ekonomi tarım dayalıdır. Meyvecilikte ileri tekniklerin uygulandığı Mekece ‘de ayva , seftali , erik,elma ve kiraz gibi yöreye has türlü meyveler yetişir. Bu topraklarda yetişen meyvelerin ayrı bir lezzet vardır.
Mekece ‘ de sağlık ocağı, ilkokul ve ortaokulu vardır.
Köyün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır:
Sağırosmanlar , Çömlekler , Ihlamurlar , Hacımemetler , Burgazlar , Oktaylar , Sadiler , Hazimaliler , Göllüler , Erol Üsenler , Sarılar , Goca Memetler, Koreliler , Ağalar , Mışıklar , Madanlar , Balcılar , Yörükler , Karabelalar , Karadayılar , Pehlivanlar gibi sülalelerdir. Köyün başlıca sülaleleri şunlardır;
Eşşekmeydanı, Dereköyler , Kelemlikler , Değirmendere , Kaleler, Sıracevizler, Sakaryaboyları , Erenlerüstü , Soğanlıklar , Harmanlarmahallesi, istasyon , karakaya , Cambazkaya ve Karaağaçlık dır.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

1046

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Mekece Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Mekece Mahalle Muhtarı

Mevlüt KABA

Sakarya Pamukova

0 536 528 56 11


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı