parallax background

Çilekli Mahalle Tarihi

Türk-İslam tarihinde köyün kuruluşu Osmanlının ilk yıllarına dayanır.Osman Bey’in 1324 yılında Mekece(Beğce) yi fetih edip Akhisar ve Karaçeyş Hisarına (Paşalar Kalesi) yürüdüğünde Katırcı Yörüklerinin desteğini aldığı, Tirse-Rinse (Kemaliye) Tekfurunun daha sonra Osman Bey’e ihanet eden Beğce Tekfuru ile birlikte Şeyhvarmaz Köyü altında Osman Bey’le girdikleri ikinci muhaberede de Katırcıların son anda ki desteği savaşı kazandırır.

Ovanın sinekli ve bataklık oluşu ve fetihlerin tam tamamlanmamış olması nedeniyle,bu aşamadan sonra geriye dönmeyen Türkmenler de Katırcılar ile beraber Kıranyurt başta olmak üzere,daha güvenli ve yaşam tarzlarına uygun yaylalara çıkar.Oğuzların Kayı boyunun kolu olan köy halkı ilk önce, köyün Kuzey-Doğusundaki Kıranyurt Yaylalarında yetiştirdikleri at ve katırları ile isim yaparlar.Söğüt-Bilecik (1299-1336) ve İznik fetihleri döneminde resmi kayıt olmamakla birlikte,Bursa’(1336-1365) nın fethinden sonra tüm Osmanlı İmparatorluğu Saraylarında,kervan katarlarında ve savaşlarda taşımacılıkta kullanılan katırlar burada yetiştirilerek başkentler, Bursa, Edirne(1365-1453)ve İstanbul’a(1453) gönderildiği ve bunların kayıtlarının tutulduğu, sabittir.

Daha sonra bu yaylanın güneyindeki ve bugün köyün kurulu olduğu tepenin etrafındaki meralardan istifade etmek için, aileler halinde Körükyanları,Sındereleri,Kıran ve Köyyanı bölgelerine inerler.Zaman zaman eski yerleşim yerlerinin kalıntıları bulunmaktadır.Daha sonra hakim tepe olması nedeniyle bugün köyün olduğu tepede toplanmaya başlarlar.Katırların ünü nedeniyle:Katırcılar,Katıryayla, Katıralanı isimleri kullanılırken zamanla Katırözü ismini alır.


- 1964 yılında Köyden KURT soy isimli aile Bursa’daki yakınlarının tavsiyesi ile oradan ÇİLEK getirip yetiştirmeye başlarlar.Zamanla Çilekçilik yayılır.Köyün geçim kaynağı halini alır. 1986 yılında ÇİLEK FESTİVALİ yapılır.
- Pamukova ve yöresinde ilk çilek yetiştirip ve satmaya başlarlar.Çileğinin ünü ile anılmaya başlandığından halkın arzusu ile 1989 yılında ismi “Çilekli”olarak değiştirildi ise de yaklaşık 700 yıllık bir maziye sahip KATIRÖZÜ olarakta kalmaya devam edecektir.

DAHA FAZLA BİLGİ
Sakarya Bilecik D 650 karayolunun 11. Km kuzeyinde yaylada kurulu bir orman köyüdür.Deniz seviyesinden yüksekliği köy merkezi olarak 830 metre, ormanlık alanlar olarak 1350 metredir.Tarih boyunca savaşlara katılan köy halkından yakın tarihimizde de Çanakkale Savaşında şehit ve gaziler olmuştur.Halkının tamamı MANAVdır.Doğuda; Bakacak,Mesuriye(Gonca),batıda;Hüseyinli devamında Kemaliye(Tirse),Güneyde;Pınarlıbacı-Hayrettin,İsebalı köyleri,Kuzeyde işe Kocaeli iline bağlı;Tepecik,Kuzey Doğuda;Sultaniye (Gelinkondu)ile komşudur. Sakarya iline 62 km, Pamukova ilçesine 17 km uzaklıktadır. Hayvancılık,tarım ve ormancılık köyün geçim kaynağı olmuştur.Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık azalmasına rağmen Pamukova Bölgesinde yine ilk sıralarda yerini almıştır.1950’ li yıllarda köyden bazı aileler Pamukova’ya göç etti. 1964’ lü yıllardan itibaren köy halkından yurt dışına Avusturya ve sonrasında Almanya’ya çalışmak için gidenler olmuş ve halen günümüzde oralarda çalışan aileler mevcuttur.1970 ve 1980’li yıllarda çiftçilikteki su sıkıntısı ve ürün fiyatlarının yeterli olmaması halkın en az yarısının köyden şehire sanayi hayatına veya başka mesleklere yönelmesine neden oldu. 2000 ‘ li yıllardan itibaren çiftçilik yeniden hız kazanmaya başladı.Yüzyılın projesi olan sulama barajı ölçümleri 2013 yılında yapılarak olumlu sonuç alındı.2015 yılında baraja ilk kazma vuruldu.2018 yılında ise baraj çalışması tamamen biterek tarım arazileri bol su ile hayat buldu. Doğanın ortasındaki köy son yıllarda doğa severlerinde yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.İstanbul,Kocaeli ve Sakarya bölgelerinden birçok doğa sever tur düzenleyerek Köy çevresinde ve ormanlarında yürüyüş yapıyor.Bu durum başta çilek olmak üzere , birçok organik ürün yetiştiren köy halkını mennun etmeye yetiyor. Köyün kuzeyinde ormanlık alanda yer alan Kırkağaç Erenler Şehitliğinde hemen hemen her yıl pilav yapılır ve şehitlere dualar yapılır. Şehitlikte 40 civarında şehit olduğu ve buranın adınında Kırkağaç Erenler Şehitliği adını aldığı bilinir. Rivayetler çoktur.Fakat rivayetin birinde burada yatan şehitlerin Padişah Genç Osman’ın yakın çevresinden oldukları ve Kösem Sultan^nın askerleri tarafından Katırlı Dağları adı ile bilinen bu bölge de şehit edildiklerine inanılmaktadır.

ÇİLEKLİ MAHALLESİ


Sizin Mahalleniz


275

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Çilekli Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Çilekli Mahalle Muhtarı

Yılmaz UYSAL

Sakarya Pamukova

0542 630 11 31


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı