parallax background

Çardak Mahalle Tarihi


Coğrafi konum;
Dümdüz bir alüvyal ova üzerine kurulu olan Çardak köyün iklimi yazları kurak olmasına karşı akşamları serin rüzgarlar eser. Kışları ise ılıman geçer. Karlı gün sayısı oldukça azdır.Çardak köyü Sakarya nehrinin iç ovada düz bir arazi üzerinde yaz aylarında serin rüzgar alan bir mevkide kurulur.Çardak köyü küzeyde Pamukova ve Karapınar köyü, doğuda Cihadiye köyü, batıda Özbek köyü, güneyde ise Sakarya ile çevrilidir. Sakarya’nın Pamukova ilçesine bağlıdır. İlçe merkezinin 3 km. güneyinde bulunmaktadır. Doğusunda Cihadiye, batısında Özbek, kuzeyinde Pamukova güneyde ise Geyve ilçesine bağlı Kozan ve Bozören köyleri vardır. Köy sınırlarının kapladığı alan 5.300….dır Gayrı Müslim Mezarlığı anlamına gelen ‘’Maşatlıklar mevkii’’ adı ile Sakarya Nehrinin açtığı çujurlarda bulunana dibek taşı ve harabe kalıntılarından da anlaşıldığına göre bu yörede milattan önce çeşitli kavimlerin yaşadığı daha sonra su basması sonucunda ovaya terk ettikleri anlaşılmaktadır.

Köy ismini şuradan alır; (Tarihi)
Çardak köyünün ilk sakinleri , Özbek köyünün kurucusu olan Özbeye sülalesiyle yakın akrabadırlar . İki köyün kurucuları olan Özbeyi Sülalesi ,Karapınar köyünün üzerindek vadiye gelerek yerleşirler.Hayvancılıkla geçinen bu insanlardan genellikle bataklık olan ovaya bol olduğu için hayvan otlatmaya gidenler, geri dönünceye kadar hayvanlarının acıkması nedeniyle, bazen geceledikleri yere çardak kurarlar ve burada sabahlarlardı.Zamanla bataklıkların tamamen kuruması sonucu önce Özbekliler ile birlikte bugünkü Özbek ve Çardak köyünün arasındaki ‘’Bağyerleri’’ adlı mevkiine köylerini kurarlar . Daha sonra aralarında çıkan anlaşmazlıktan dolayı köylerini ayırırlar. Doğuya doğru çekilen Çardak köylüler eskiden çardak kurarak hayvanlarını gecelediklere yere ‘’Çardak’’ adını verirler.

Köyün Ekonomisi ;
Çardak köyünün eğitim ve kültür seviyesi oldukça yüksektir.osmanlı su. Abdülhamit hanın huzur hocalını yapan Mustafa Asım Argadi… gibi ülke yönetiminde önemli görev yapan değerli insanlar bu köyeden yetişirler. İnsanların birbirleriyle iyi diyaloglar içerisindedir. Son yıllarda fidancılıkta gelişmektedir. Düz ve verimli topraklara sahip olan köy geçimini tarım ve tarım ürünlerinden sağlar.Başta soğan, domates,ayva şeker pancarı, kavun ve ceşitli tahılların yetiştirildiği köyün ekonomik durumu iyidir.Çardak köyünün, ilçenin bütün köylerinden farklı olan geleneği kavrulan çeşitli tahılların öğütülmesi ile yapılan ‘’Kavurga’’adlı yiyecektir. Köyün nüfusu 470 kişi olup erkeklerin sayısı kadınlardan biraz fazladır. Çardak köy dışarıya çok az göç vermekle birlikte dışarıdan göç almamaktadır. Köyde hiç yabancı bulunmamakta olup akrabalık ve sosyal ilişkiler oldukça gelişmiştir.
Çardak köy fonksiyonel olarak bahçeci köylerdendir ve nerdeyse her evde büyükbaş hayvancılık yapılır. Çardak köy verimli topraklar üzerine sulak bir ovaya kurulduğu için sulama sorunu yoktur Pamukova’da fidanların Avrupa ortalamasından 6-10 cm. daha hızlı büyüdüğü tespit edilmiştir. Yöresel yemeklerinden kavurga çok özeldir. Kavrulmuş çeşitli tahılların öğütülmesi ile yapılır.Geçmiş yıllarda soğan ve kavunu ile ünlense de şu an enginarı ile ön plana çıkmaktadır. Başlıca tarım ürünleri enginar, ıspanak, domates, kabak, karpuz, kavun, ayva, üzüm..gibi meyve ve sebzelerdir
Sakarya nehrinin sularının azalması ile gün yüzüne çıkan kalıntılar
Köy Pamukova ovasında kurulan en eski köylerden biridir. Eski mezar taşlarında yazan tarihlerden öğrenildiğine göre yaklaşık 700 yıllık geçmişi vardır.

Köyün önemli mevkilerinden başlıcaları şunlardır:
Bostanbaşı, Söğütsayları, Evrenlialtı,Ormanlar, Miller,Cevralar, Mantarlar,Abdurrahimyerleri, Adacılık, İki söğütcükler, Arklar, Kasabaaltları, Hacıhasan kuyusu, Argıçyolları, Hamzalar, Çakıryusuf yerleri, Maşatlar, Deregumanlar, Harmanlarbaşı, Bağyerleri ve Kavaklık’dır.

Köyün başlıca sülaleleri şunlardır;
Mülazımlar, Hakimler, Berberler, Katırcılar, Terziler, Köseler, Çakırlar, Hakimler, Abdimehmetler, Gökgözler, Kayalar, Kamburlar, Ömerçavuşlar, Aliçavuşlar, Martinler, Ahmetustalar, Kuşkular, Ayşekalfalar ve Yörüklerdir.

Fotoğraflar


605

MAHALLE NUFUSU

Çardak Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Çardak Mahalle Muhtarı

Sadettin ÖZKAN

Sakarya Pamukova

0543 594 12 18


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı