parallax background

Akçakaya Mahalle Tarihi

Coğrafi konum;
E-25 karayoluna 9 km mesafede ‘’Yaka’’ adı verilen yörede kurulur.Kuzeyinde Kemaliye ve Hüseyinli, doğusunda Hüseyinli ve Bacı, güneyinde İsebalı, ile Şehvarmaz , batısında Ahılar köyü ile komşudur.Köy ovayı çok iyi görmesiyle eski çağlarda eskilerden yerde kuruludur.

Köy ismini şurdan alır;
Köyün kuruluşuyla ilgili bir Rivayete göre Bizanslılar döneminde para (akçe) basım merkezi olduğu için Akçakaya adının da buradan aldığı; diğer bir rivayete göre ise köyün civarındaki mermer kayaklıklarının renginden dolayı bu adı aldığı dilden dile gelen bir rivayettir bu söylentinin doğruluğu zaman zaman halkın diline konu olmuştur.

Köyün Tarihi ;
Selçukluların Anadolu’ya egemen olmasından önce , bu günkü Akçakaya köyünün kurulu olduğu yer; yörede İznik-Nicea’ dan sonra en büyük yerleşim merkezi olan ‘’Terbos’’ ili olduğu bilinmektedir.Bazı tarihçiler ise emevi orduları tarafında 705 yılında fetedilen Rinsel tekfurluğunun ; Akçakaya köyü ve civarı olduğunu idea etmektedir. Manavlar tarafından kurulmuştur. Akçakaya tarihi eserleriyle bölgede isim yapmış bir köydür tapınak, kilise kalıntıları, ve taş mezarlar bulunmaktadır. Dikili taş anıtı (Diliporis),köyün simgesi gibidir.

Kitabede yazanlar ise şöyledir;
Köyün girişinde bulunan ve Diliporis’e ait olan anıt mezar hakkında araştırma yapan köy sakinleri, yabancı bilim adamlarının belgelerine ulaştı. Anıt mezarın yıkılmadan önceki halinin çiziminin yer aldığı bir belgede Roma alfabesiyle yazılmış hitabenin Türkçe’ye çevrilmiş hali de yer alıyor. Belgeye göre Diliporis’in yaşarken kendisi için yaptırdığı anıt mezarda şunlar yazıyor: “Apphos oğlu Diliporis henüz yaşarken kendisi için yaptırdı ve çevresini mezar yapılarıyla kuşattı. İster acelen olsun ey yabancı ister ağır adımlarla yürü yolunda, bir kez durmalısın. Mezar anıtının yanında ve öğrenmelisin yaşadığım sırada, rastgele seçilip alınmamış olan adımı, dokuz harfim var, dört heceliyim düşün, ilk üç hecenin her biri iki harflidir, sonuncusu ise üç ve sessiz harf sayısı beştir. Tamamı beşyüze iki kere yedinin ilave. Arayıp bulursan ve bilirsen kimin yazdığını bunları Musalara eş olacaksın ve bilgeliğin yoldaşı. Bu taştan anıtı kendi ellerim dikti henüz yaşarken. Şimdi gömülü olduğum Terbos ilinde.” Akçakaya Köyü girişindeki Diliporis’e ait anıt mezarda yazılanlar ışığında şifreleme yöntemiyle diğer mezarların da yerlerinin anlatıldığı görülüyor” Üzerindeki yazılar , yerli ve yabancı araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Köy civarından çıkan bazı tarihi eserler halen İzmit Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesindedir.Köy ve civarı 26 Mart 1991 tarihinde sit alanı ilan edilerek, koruma altına alınır.

Köyün Ekonomisi ;
Köy halkı çoğunluğu çifçilikle uğraşır başlıca gelir kaynakları , Hayvancılık , bağcılık ve tarım ürünleridir.Köy arazisi sulanmamasına rağmen toprakları çok verimlidir. Tarım oldukça gelişmiş olup modern tarım aletleri kullanılmaktadır. Köyde bir ilkokul ve lojmanı mevcuttur.Köyün öğrenim düzeyi çevre köylere göre daha yüksektir.Köyde bir camii bulunmaktadır.

Köyün başlıca mevkileri başlıcaları şunlardır;
Çakılarası,Aselkayası , Yukarıbağlar, Dikilitaşaltı, Yaka, Asaraltı, Hırsızyatağı , Tilkikayası , Emzepınarı, Holluklupınar, Kaynar, Teknekaya, Durmuşdere, Düzbayır, Akkavaklık , Erenler, Dedikalanı, Tahtacık, Sazakkenarı, Celepçayırı, Enizler, Aksekiler, Guzgun ve Yalecik’dir. Köyün başlıca sülaleleri şunlardır;

Osmanlılar , Keyalar, İmamlar, Mollalar, Garsenler, Hacılar, Kocaeliler, Tumbanlar, İbramkayeler, Ustalar, Kamburkızlar, Havizler, Vezirler, Baklacılar, Çamhasanlar, Tenekeciler, Hacıahmetler, Dudular, İsmetkeyalar ve Zilalar gibi sülalelerdir.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

Fotoğraflar

Akçakaya Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Akçakaya Mahalle Muhtarı

Osman IŞIK

Sakarya Pamukova

0 544 748 54 23


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı