parallax background

AĞAÇÇILAR KÖYÜ TARİHİ

Coğrafi konum;
Samanlı Dağları’nıın güneyinde Doruk,Sırakayalar,Atalanı ve Kıscak Tepe arasında ki mevkide kurulur. Kuzeyde Eskiyayla Köyü,doğuda Kazimiye Köyü, güneyde Karapınar Köyü, batıda Kadıköy’ü ile komşudur. Yaka adıyla anılan yörede, Köyün önemli dereleri ; Seymendere ve Ercek deresidir.

Köy ismini şurdan alır; ilk zamanlar ailelerin ağaç işleriyle uğraşmasından dolayı.Köyün kuruluşu hakkında iki rivayetler vardır.ilk rivayete göre; Manavlar tarafından kurulan ve Bolu-Göynük Bekirfakılar Köyünden gelen davar sahibi beylerden Molla Hacı Beyin davarlarını ve mallarını otlatmak için köye gelip yöreye çok beğenmesi ve obasını buraya yerleştirerek burada ikamet etmesi ve ardından yine Göynük karaardıç Köyü,Karacalar Köyü ve Yukarıkınık Köyünden gelenlerce kurulduğu anlatılmaktadır.İkinci söylenceye göre ise;Karaceyş Tekfurunu asi geldikleri için Karaceyş (Paşalar)kalesinden kovulan ailelerin bu civardaki arazilere yerleşerek Ağaçcılar Köyünü kurdukları biçimindedirKöyde 1972 yılında yıkılan; tahminen 2 metre çapındaki kavak ağacı olduğu yer ve Karain adıyla anılan mağaranın eski çağlarda ve Bizanslılar döneminde para saklanan yer olduğu sanılması sonucunda bugün bile define arayıcıları tarafından çeşitli kazılar yapılan mağarası meşhurdur.

Köyün Ekonomisi ; Köy arazisiniz engebeli olması ve su kaynaklarının doğru revize edilememesi nedeniyle köyde tarım geride kalmış ,köy halkı geçimini kendi tarlalarında ürettiği buğday,arpa,mısır,nohut,ve mercimek gibi tahıl ürünleri kendilerine yetecek kadar ekmekte ve halk kışlık yakacak ihtiyacını,odununu Orman işletme Şefliğinin izniyle köy ve civarındaki ormanlardan temin eder. Köy haklının bir çoğu Zeytincilik,bağcılık,meyvecilik,küçük ve büyükbaş hayvancılık yaparak sağlamaktadır.Son yıllarda ceviz fidanı dikilerek,ceviz ağacı yetiştirmeye gayret gösterilmektedir. köyün küçük olması nedeniyle,köy sülaleleri genelde birbirinin akrabasıdır ve köy halkı arasındaki toplumsal ilişkiler oldukça iyidir.

Köyün başlıca mevkileri başlıcaları şunlardır; Harmanlar,Erenler, Avgın, Mezarlık,Düztarla, Gocelliyeri,Goyak,Güvemçukuru,Körmencidoruğu,Köyüstü, Tommeşelik,Sırakayalar,Doruk, Kapıkaya,Köyaltı, Karakocalar, İsmelci Töngesi, Uzuntarlalar,Kıscak, Dorukarkası,Tuzla, Yelce,Ercek deresi, Yanık, Arpatarlası, Karain, Kayabaşı, Kurtkayası, Mantaralanı, Kısıkkaya ve Yazılıkaya gibi yerlerdir. Köyün önemli mesire yeri olan,Kayabaş’dır.

Köyün başlıca sülaleleri şunlardır;
Sofular,Bekirler,Ürfetler, Macarlar,Yukaklar,Yumaklar,Yakuplar, Mahmutlar, Bayramlar, Cırgılar, Çakırlar,Gocaeller, Karamustafalar ve Osmanalar gibi sülalelerdir.
6360 Sayılı kanun ile Mahalleye Dönüştürülmüştür!
İçerik Kaynağı

AĞAÇÇILAR MAHALLESİ


Sizin Mahalleniz


21

MAHALLE NUFUSU


Fotoğraflar

Ağaççılar Mahallesi Sınırları

parallax background

SAKARYA - PAMUKOVA

Ağaççılar Mahalle Muhtarı

Mustafa YILMAZ

Sakarya Pamukova

0533 430 46 08


parallax background

Güncel Haberler

Nisan 4, 2019

DUALAR VE GÖZ YAŞLARIYLA MAZBATAYI ALDI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Övün ve belediye meclis üyeleri ilçe seçim kurulundan mazbatalarını aldıktan sonra, Saadet Partisi İl Başkanı […]
Nisan 4, 2019

PAMUKOVA BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ÖVÜN GÖREVİNE BAŞLADI

Saadet Partisi’nden Pamukova Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güven Övün mazbatasını aldı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün tekbirlerle geldiği belediye binası önünde yaptığı konuşmada ve […]
Nisan 23, 2019

23 NİSAN KUTLAMALARI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı Pamukova’da düzenlenen tören ile kutlandı. Kutlamalardan kareler Güven ÖVÜN | […]
WhatsApp Whatsapp Hattı