PÖYDER

Pamukova Öksüz ve Yetimler Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşu 1999 yılının son aylarında birkaç hayırsever insanımızın Pamukova’ ya nasıl hizmet edebiliriz ? Sorularını sorması ve buna çözüm aramaya başlaması sonucunda ortaya çıkmıştır.
Bir araya gelinerek, en çok ihtiyaç sahibi kimlerin olabileceği konuşulup, tartışıldı. Uzun müzakereler sonunda gerçek manada ihtiyaç sahiplerinin öksüz ve yetim çocuklar olduğu fikri ağırlık kazandı. Özellikle 17 Ağustos depremi sonrası ortaya çıkan acı tablo bu görüşün haklılığını zaten ispatlar mahiyette idi. Bu amaçla Pamukova Öksüz ve Yetimler Yardımlaşma Derneği’nin kurulması sağlandı.
Bu arada yoğun bir tempoyla çalışarak, Mahalle muhtarları, Sosyal yardımlaşma yetkilileri ile görüşmeler yaparak öncelikli Pamukova’da ki öksüz ve yetim çocuklar tespit edildi.
Derneğimiz tarafından kuruluş aşamasında tespit edilen 143 öksüz ve yetim evladımız; Pamukova’nın hayırsever insanları ve esnafları tarafından giyindirilerek, ilk Ramazan Bayramına sevinç içinde girmeleri sağlanarak faaliyetlerine başlamışdı. 1999 yılından bugüne geldiğimizde, ilk günkü aşk ve şevk ile öksüz ve yetim evlatlarımızın yüzüne bir tebessüm katmak için derneğimiz faaliyetlerine devam etmektedir.
Şu an itibari ile Derneğimiz tarafından tespit edilen yaklaşık 250 öksüz ve yetimin Giyecek, Yiyecek, Okul masrafları Pamukova’nın hayırsever insanları ve esnafları tarafından yapılan yardımlarla ile karşılanmaktadır. Üniversitelerde okuyan öksüz ve yetim öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir.
Yine derneğimiz tarafından hayırseverlerimizin desteği ile Ramazan ayında ihtiyaç sahibi olan 100 aileye iftar ve sahur olmak üzere sıcak yemek pişirilerek evlerine dağıtımı yapılmaktadır.
Öksüz ve yetim çocuklarımız aileleri ile beraber kır gezilerine ve pikniğe götürülmekte ve onların birbirleri ile tanışmaları ve kaynaşmaları sağlanmaktadır. Kuruluşundan bu güne kadar desteğini esirgemeyen tüm hayırsever dostlarımızdan Allah razı olsun. Özellikle derneğimizde çok emeği olan Öksüz ve Yetimlerin babası olarak bilinen, 2017 yılında aramızdan ayrılan rahmetli Yakup (Foto) Budak abimizden de Allah razı olsun.
İyi niyetle çıktığımız bu hayır yolunda Cenab-ı Hak’tan yardım, siz muhterem Pamukovalılar dan destek bekliyoruz.
Not: Derneğimize yardımda bulunmak isteyen hayırseverlerimiz aşağıdaki Ziraat bankası hesabımıza bağış da bulunabilirler.
Ziraat Bankası Pamukova Şubesi Hesap No : 549-48652326-5001
İBAN NO : TR75 0001 0005 4948 6523 2650 01