MARMARA BU FESTİVALDE BULUŞTU

Pamukova Belediyesi katkıları ve PAYDER işbirliği ile bu yıl 4.sü düzenlenen ve 2 gün süren “Pamukova Yöresel Ürünler ve Ayva Festivali” sadece Pamukovalıların değil bölge halkının keyifli, coşkulu ve bereketli bir hafta sonu yaşamasını sağladı.


Ordumuzun Barış Pınarı Operasyonu nedeniyle bir takım revizeler yapılan programda konser ve eğlence organizasyonları iptal edilerek, festival boyunca PAYDER ve Pamukova Belediyesi’nin elde ettiği gelirlerin Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına bağışlanması kararlaştırıldı.

200’ün üzerinde yöresel ürünler standının açıldığı festivalde, Pamukova’nın emektar insanları tarhanadan, salçaya, konserveden, kurutulmuş gıdalara, yaprak sarmasında, üzüm şırasına, enginarından, petek balına, ayva lokumu ve şekerlemelerinden pekmezine, köy peynirinden köy ekmeğine kadar el emeği göz nuru ile yaptıkları ürünleri tanıttılar. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren yöresel tatların ve yöresel ürünlerin bulunduğu stantları gezerek bol bol alışveriş yaptılar. Festivalde en iyi ayva, en iyi üzüm, en iyi ayva reçeli ve en iyi ayva tatlısı yarışmaları da düzenlendi. Onbinlerce kişinin katılım sağladığı festivale protokolün ilgisi de yoğun oldu. Festival renkli görüntülere de sahne oldu. Çocuklar Duymasın dizisinin sevilen ismi Çaycı Hüseyin karakterini oynayan Alpaslan Özmol festivale katılanların ilgi odağı olurken yöremizde üretilen ayva, üzüm ve çilek maskotlarla tanıtıldı. Programın resmi açılışı öncesi Sakarya Büyükşehir Mehter Takımı tarafından dinleyenlerin milli ruhunu kabartan marşlar söylendi.
Sakarya’da faaliyet gösteren dernek ve yöneticilerin yoğun iştirak gösterdiği programın resmi açılışı saat 12.00 yapıldı. Festivale Pamukova İlçe Kaymakamı Sn. Recai KARAL, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımıcısı Sn.İlyas TONGÜÇ, Pamukova Belediye Başkanı Sayın İbrahim Güven ÖVÜN, Cumhuriyet Savcısı Sn. Ömer Faruk TOSUN, Roketsan Yön. Kuru Üyesi Prof.Dr.Sn. Metin YEREBAKAN, Emekli Vali Sn.Dursun Ali ŞAHİN, PAYDER Başkanı Sn. Ali URGAN, İl Tarım ve Orman Müdür Yrd. Ümit EROL,Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Sn. fahrettin BAY, İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Sn.Selçuk KILIÇASLAN, Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sn.Gökhan TUFAN, İlçe Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi Pamukova ilçe Başkanları, Mahalle Muhtarları, STK Temsilcileri ve yoğun bir halk kitlesi iştirak etti. Açılışın İlçe Müftüsü Celil ŞİMŞEK beyin duasıyla yapıldığı festival, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Programda ilk sözü alan PAYDER Yön. Kur. Bşk. Ali URGAN oldu. URGAN konuşmasında programın hazırlanmasında emek sarf edenlere teşekkür ederek, Pamukova’nın doğal zenginliklerini ve şifa kaynağı Pamukova AYVASI’nı daha geniş halk kitleleriyle buluşturacaklarında belirterek bu tür festivallerin önemine değindi. URGAN; amacımız Pamukova’yı, tarımını, turizmini ve diğer değerlerini uluslar arası alanlarda tanıtmaktır” dedi. Festivale maddi manevi her türlü desteği veren ve bu konuda tüm belediye personelini seferber eden Belediye Başkanı İbrahim Güven ÖVÜN ise konuşmasına Ordumuzun sınır bölgemizde gereçleştirdiği Barış Pınarı Operasyonun destekle başlayarak, şunları kaydetti; “Milletçe el ele omuz omuza yürek yüreğe olduğumuz bugünlerde Kahraman Mehmetçiğimizi Barış Pınarı Harekâtında ki başarısından dolayı kutluyorum. Geçtiğimiz yıllarda bu kürsüler komşuluk hukukunun, kardeşliğin hiçe sayıldığı konuşmalara şahitlik etti. Hâlbuki Geyve’de bizim Taraklı da, Hendek de bizim Akyazı, Karapürçek de, Karasu, Kocaali, Ferizli Söğütlü bizim. Sapanca, Arifiye’de, Serdivan, Erenler, Adapazarı bizim. Yani sözün özü Allah yolunun divanesi kınalı Sakarya bizim. Bu kardeşliğin mimarı olan Pamukova dışından gelmiş tüm kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sakarya münbid topraklara sahip, mert insanlar memleketidir. Biz de bu ova olarak Allah’ın bu lütfundan nasibimizi almışız. Türkiye de yetişen ayvanın büyük bir kısmı burada üretiliyor, yaylalarımızda eşsiz aroması ile çileğimiz, ovalarımızda meyve ve sebzenin en güzeli bu verimli toprağın bağrından fışkırıyor. Çalışkan Anadolu kadınımız bin bir zahmetle ürettiği salçayı, turşuyu, tarhanayı satmak için bu günleri iple çekiyor. Cefakâr çiftçimizin çocuk gibi özenle büyüttüğü sebze ve meyvenin ağızlardaki tadının yüzlerdeki gülümsemeye yansımasıyla bütün yorgunluğu gidiyor bugünlerde. Bu yılki festivalimizi geçen senelere nazaran daha da renklendirdik.

İl satranç federasyonu ile ortaklaşa satranç turnuvası düzenledik,100 satranç oyuncusu aileleriyle Pamukova’mızda şu anda. Model araba gösterileri ve uçurtma şenliği ile daha da zenginleşti etkinliğimiz. Bizler gayretlerimizle bu günleri sadece üreticinin dört gözle beklediği günlerden çıkarıp tüm Türkiye’mizin beklediği günler haline getireceğiz” dedi. Konuşmasını organizasyonun paydaşları olan büyükşehir belediyesine, Pamukova kaymakamlığına, PAYDER yönetim kurulu üyelerine ve özellikle Ali Urgan’a teşekkürle bitiren Başkan ÖVÜN, festivale katılan herkese bereketli alışverişler diledi.


Başkan Güven ÖVÜN‘ün ardından kürsüye gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas TONGÜÇ beyefendi ise konuyşmasında şunlara yer verdi; “Pamukova ayva konusunda çok önemli bir noktada. Şuan dünya pazarlarına girmek için önemli adımların işaret fişeğini atmış durumda. Sayın Belediye Başkanımız vazifeyi devraldıktan sonra Pamukova’nın bütün değerlerini en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyor. Bu konuda yapmış oldukları çalışmalar takdire şayan. Bugün burada ayrıca üreticilerimiz ve çiftçilerimiz var. Üretim ve istihdam en çok arzu ettiğimiz iki husustur. Burada yapılan alışverişler ileride büyük markalara dönüşecek. Büyük markalarla dünya pazarına Pamukova’mızı temsilen gireceğine inanıyoruz. Belediye Başkanımızın bu önemli çalışmaları yapabilmesi için hizmet aşkı ve inancının olması gerekiyor. Başkanımızda bu inancı, hizmet aşkını, ehliyetli olduğunu görüyor ve ona güveniyoruz” dedi.
Pamukova İlçe Kaymakamı Recai KARAL ise konuşmasında bu coğrafyanın güzelliği insanlarımızın samimiyetiyle buluşunca ortaya güzel işler çıkıyor. Bu festivalin düzenlenmesinde yardımını katkısını esirgemeyen Pamukova belediyesine, PAYDER yönetim kuruluna ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum dedi.


Protokol üyeleri tarafından en iyi ayva, en iyi ayva reçeli ve en iyi ayva tatlısı yarışmalarında dereceye girenlere plaketlerinin verilmesiyle devam eden festivalde çocuklar için çeşitli animasyonlar düzenlendi.

Yöresel Ürünler Pazarı ve Ayva Festivali kapsamında Esentepe Park Sosyal tesislerinde Satranç Turnuvası, Belediye Kültür Merkezinde RC Model Araç Gösterisi, Pamukova-Cihadiye Havaaalında ise 1500 adet Türk Bayrağı motifli uçurtmalarla Barış Pınarı operasyonuna destek verildi.Tertemiz bir vatan ve mukaddesat uğruna hayatlarını feda eden şehitler için Kur’an-ı Kerim Tilavetlerinin yapıldığı ve 2 gün süren festival sadece Pamukovalılara değil civar il ve ilçelerden katılımcılara da unutulmaz bir hafta sonu yaşamalarına vesile oldu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Paylaş
WhatsApp Whatsapp Hattı